March 13, 2000 Vol. IV, No. 12

Staff Service Recognition Awards Ceremony

The Staff Service Recognition Awards Ceremony will be held Thursday, May 11 in recognition of staff employeesı dedicated service to the university. The awards are given in five-year service increments. Please review the following list of recipients to be honored.

If you believe your years of service should be recognized and your name does not appear on the list, please contact Cathy Salazar, Office of Human Resource Services (mail drop 8229) or call x2119, no later than March 20. Your name will appear on your award as listed below, unless you notify Cathy Salazar, x2119, of any change prior to the same deadline.

5 Years

Joseph S. Aguirre, Landscape & Grounds Svcs
Foster Anderson, Athletics
Cheryl A. Atienza, Education/Deanıs Office
Oscar W.Babers, Mechanical Services
Maria Barno, Education/Deanıs Office
Mary M.Bennett, Business Stu Equity Ctr
Stephanie Bowden Soc & Behavioral Sci/Dean
Timothy K. Boyle, Geography
Lidia M. Carrillo, The Career Center
William R. Caulk, ITR Application Dev
Marti Cox, University Student Union
James B. Dacosta, ITR Server Group-Systems
Robert H. Danes, Undergraduate Studies
Armando Duran, Stu Outreach & Recruit
Philip T. Emery, Landscape & Grounds Svcs
Cathryn A. Espinosa, Purchasing & Logis Svcs
Olivia M. Gaines, CECS/Stu Dev Eqt Ctr
Rhonda Gershon, Human Resource Services
Susan Ghaemi, Associated Students
Geneva G. Ginalski, Library
Anthony P. Hann, University Corporation
Darryl Hart, University Postal Svcs
Mary P. Hendriks, Dept of Radio-TV-Film
Kenneth Howat, Athletics
Valerie Hughes, Custodial Services
Kiera L. Jackson, Pan African Studies
Michael D. Johnson, Athletics
Sheri A. Kaufmann, Extended Learning
Allison A. Lee, Athletics
Adina J. Lerner, Library
Shuchi Liou, Financial & Reporting Sys
Mark R. Lipschutz, Grad Stu, Res & Intl Prog
Eric J. Liu, ITR Communication Svcs
Ines J. Maldonado, Res Life & Conf/Admin
Toni Manzella, PPM/Director
Jacqulyn McKee, University Corporation
Janine L. McMurdie-Wengert, Biology
Jose Medina, HRS-Payroll Services
Candida I. Membreno, University Corporation
Joseph O. Mennen, Student Health Ctr/Admin
Marilyn A. Mindoro, University Development
Alfred J. Moreno Jr., Education/Deanıs Office
Dorothy C. Moulton, Business Law
Susan L. Mueller, History
Thereda M. Nitescu, University Corporation
Prudence Oey, Urban Studies Program
John Olmeda, Res Life & Conf/Admin
Bethany Olson, Management
Daniel M. Orellana, Landscape & Grounds Svcs
Donna L. Palmer-Crowley, CSUN at Channel Islands
Roy A. Pirchio, A.S. Accounting
Kathleen Pohl, Elec & Comp Engr
Soledad Ramirez, Custodial Services
Tina D. Reed, ITR Instructional Tech
Anthony Redding, University Corporation
Ernest B. Reyes, Student Health Ctr/Lab
Felix Rodriguez, Automotive Shop
Kathleen E. Rumble, University Corporation
Adele Scheele, The Career Center
Ellen Steinberg, Purchasing & Logis Svcs
Diane S. Stephens, Academic Resources
Judith E. Sternberg, Financial Aid/Systems
Kathleen Stimac, Department of Theatre
Kevin Sullivan, Engr & Comp Sci/Shop
Judith Sultan, University Corporation
Maria C. Tadeo, Custodial Services
Sandra Tan, University Postal Svcs
Donna Tornoe, Engr & Comp Sci/Dean
Monica L. Turner, Communication Studies
Magnolia D. Tyus, University Corporation
Jaime Vizcarra, Quickcopies/Reprographics
Debbie K. Volker, Extended Learning
Loretta B. Wagoner, CSUN at Channel Islands
Kristen L. Walker, COBAE/Graduate Progs
Deborah Wylie, Facilities Planning
Li Ye, ITR Application Dev

10 Years

Belinda A. Acuna, Stu Outreach & Recruit
Joseph A. Antunez, Provost & VP of Aca Affrs
Frankline Augstin, Sci & Math/Advisement
Richard N. Barrett, Extended Learning
Erik D. Blaine, Res Life & Conf/Admin
Evangeline Bolton, Undergraduate Studies
Sheila M. Brown, Family Environmental Sci
Jayne P. Calucag, Financial Aid/Operations
Josefina Carbajal, Financial Aid/Scho/WS
Mary E. Carpenter, University Cash Services
Hector J. Carrillo, Landscape & Grounds Svcs
Carlos G. Castillo, Res Life & Conf/Admin
James D. Castro, Developmental Math
Philip D. Chan, ITR Application Dev
Sharon Chou, Institutional Research
Annie R. Cox, Education/Grants
Judi K. Daleke, Student Dev & Intl Prog
Sandra C. Darden, Stu Health Ctr/Physicians
Edwin Davila, Custodial Services
Marco J. DeLaGarza, Financial Aid/Counseling
Suparporn DelCastillo, University Cash Services
Margaret A. Fieweger, Undergraduate Studies
Colleen L. Frenck, Student Dev & Intl Prog
Eugene B. Garcia, Systems and Technology
Linda R. Garcia, Public Safety/Parking
Kevin A. Glasson,ITR Instructional Tech
Tammy I. Glenn,COBAE/Dev & Alumni Rels
Rafael A. Gonzalez, A.S. Accounting
Julie-Lynn M. Graham, Library
Amy L. Griffith, University Development
Kathryn V. Gurewitz, Library
Paul J. Haberkorn, Electric Shop
Ernesto Hidalgo, Admissions and Records
Javier Hidalgo, Institutional Research
Parthenia A. Hosch, Biology
Julie M. Hudson, Res Life & Conf/Admin
Deborah R. Ishida, Stu Health Ctr/Physicians
Steve L. Jordan, University Postal Svcs
Brenda J. Kanno, Biology/Equip & Safety
Kelly E. Kroeker, Testing Center
William H. Lee, Chemistry/Admin
Astrid B. Logan, Public Sty/Transportation
Ruben Lopez, Landscape & Grounds Svcs
Roxanne V. Mansoor, Accounts Payable
Joyce A. Mikus, Extended Learning
Marc A. Montemorra, ITR Communication Svcs
Myron M. Murakami, Media Library
Anthony V. Nguyen, Education/Deanıs Office
Ronald S. Norton, Public Safety/EH&OS
Joan OıBrien, PPM/Director
Carolyn S. Okazaki, Counseling Services
Shannon L. Ost, Chief Information Ofr-ITR
Charlene K. Peters, PPM/Director
Maria S. Quintanilla, Res Life & Conf/Admin
Michael J. Reagan, Library
William A. Reyes, Landscape & Grounds Svcs
Arlene C. Rhine, Associated Students
Joyce L. Scanlin, Accounts Payable
Bruce L. Shapiro, Counseling Services
Jane P. Sindayen, Kinesiology
Paul J. Slater, Carpenter Shop
Olivia Solis, Res Life & Conf/Admin
Richard Spengel, Science & Math/Sci Shop
Patricia A. Tabidian, Leisure Studies & Rec
Florence R. Thompson, Advise Ctr/Ed Eqty-Hum
Pam L. Vaznaian, Public Safety/Parking
Iris V. Villalobos, Intercollegiate Athletics
Jeff M. Weston, Plumbing Shop

15 Years

Margaret E. Auchterlonie, Extended Learning
Janet M. Az-Javaheri, Chemistry/Admin
Barbara A. Ball, University Postal Svcs
Michele R. Breazile, Custodial Services
Estella Fuentes, University Student Union
Colleen T. Gilbert, Library
Lynne T. Ginoza, Intercollegiate Athletics
Wendy K. Gledhill, University Corporation
Michelle C. Harrington, Business Technology Ctr
Gail C. Hartung, Kinesiology
Frank J. Jollivette, ITR Communication Svcs
Debra Komjenovich, National Ctr on Deafness
Tamara Kotlyar, Financial & Reporting Sys
Christopher P. Mahony, Extended Learning
Robert G. Marshall, Library
Gigi E. McGuire, Stu Outreach & Recruit
Barry J. Mendes, Custodial Services
Christina L. Mercado, Custodial Services
Barbara T. Miyagawa, Sociology
Florence Okuyama, Science & Math/Dean Offc
Kevin J. OıLeary, Financial Aid/Operations
Thomas E. Piernik, Student Dev & Intl Prog
Arthur L. Ramsey, Landscape & Grounds Svcs
Jan E. Reed, Admissions and Records
Christopher B. Sales, ITR Instructional Tech
Susan M. Scott, Geography
John V. Siebenthal, Landscape & Grounds Svcs
Tina K. Stamper, Education/Special Ed
Paula E. Sweet, Education/Secondary Ed
Cynthia L. Teare, Admissions and Records
Nancy L. Thompson, English
Sheryl S. Thompson, Undergraduate Studies
Randal S. Thomson, Public Relations
James P. Valiensi, PPM/Director
Barrington D. Walker, ITR Communication Svcs
Delphia D. Williams, Library
Heidi S. Wolfbauer, COBAE/Dean
Susan R. Young, College of HHD/Dean

20 Years

Todd Andrew, Mechanical Services
Corinne W. Barker, Counseling Services
Donald B. Barnett, Public Safety/Admin/Opers
Karen Bilsky, Mgr of Acad Res/S&M
Sandra L. Browne, Department of Music
Carolyn A. DıApremont, Stu Health Ctr/Nursing
Lizbeth B. DeLaCruz, Academic Resources
Joann R. DeSantis, Department of Journalism
Eric G. Forbes, Admissions and Records
Sally M. Gamon, Computer Science
Joyce Gerrity, Associated Students
Elaine D. Helms, Admissions and Records
Robert E. Hurley, Dept of Radio-TV-Film
Diane A. Jansen, University Cash Services
Daveen Kay,ITR Application Dev
Armine P. Liberatore, Education/Policy Studies
Catherine L. Lord, University Cash Services
Robert H. Oberwager, Admissions and Records
Marlene L. Perez, Business Stu Equity Ctr
Elizabeth Queen, Geological Science
Christine Sanchez, Admissions and Records
Robert Sidansky, National Ctr on Deafness
Aurora St. Amant, Library
Darla D. Stockmon,Admissions and Records
Hai-Ling Tang, Library
James W. Thomas, Custodial Services
Johnny Tillman, Carpenter Shop
Carol Virani, Admissions and Records

25 Years

Josephine Bernal, Admissions and Records
Shirley J. Bowens, Student Dev & Intl Prog
Barbara E. Boyd, National Ctr on Deafness
Laurence Caretto, Engr & Comp Sci/Dean
Dolores D. Carmona, Library
Patricia A. Cummings, Facilities Planning
Cynthia J. Demuth, Admissions and Records
Debra B. Finley, Purchasing Contract Adm
David L. Fuller, Geography
John T. Hartzog, Learning Resource Center
Christopher E. Holmes, Counseling Services
Paul D. Krivonos, CAMC/Deanıs Office
Lucy McCoy, Admissions and Records
Selma L. Mayhew, Admissions and Records
Kurt A. Pedesky, Lock Shop
Brian Petersen, V, Department of Art
Georgia H. Reed, HRS-Payroll Services
Mark V. Schaubert, ITR Instructional Tech
Janet L. Sikorsky, COBAE/Dean
JoAnn Skowronski, Library
William P. Toutant,CAMC/Deanıs Office
Cindy Trigg,Marketing
Ismael Vega, Landscape & Grounds Svcs

30 Years

Jorge Garcia, Humanities/Dean
Robert J. Kiddoo, University Controllerıs
Jack Kranz, Library
John B. Pedretti, Res Life & Conf/Facilities
Ann S. Perkins, Library

35 Years

Manuel Banks, University Corporation
Mary E. Baxton, Admissions and Records
Lester Cohn, Stu Health Ctr/Physicians
John W. Gladden, Plumbing Shop
Stephanie B. Levy, Student Accounting
Linda E. Roy, Admissions and Records
Frances A. Stutts, College of HHD/Dean

-----------------


@csun.edu
March 13, 2000


Return to the top of the page


CSUN