GE Pathways

Schedule of Classes

Fall 2014 Schedule of Courses

Arts, Media and Culture (AMC)

Course nameInstructorTimeClass #GE Area

AAS 321-Asian American Fiction

Tomo Hattori

MoWe 11:00-12:15pm

13313

Arts and Humanities

AFRS 100-Introduction to Black Culture

Anthony Radcliff

TBA-Online

12523

Comparative Cultural Studies

AFRS 337-Black Images on the Silver Screen

Theresa White

Fr 11:00-12:15pm

11864

Lifelong Learning

ART 151-Photography as Art

Julia Schlosser

Fr 08:00-10:45am

10450

Lifelong Learning

CAS 201-Survey of Central American Literature

Axel Montepeque

MoWe 9:30am-10:45am

13510

Arts and Humanities

CAS 365-Changing Roles of Central American Women

Linda Alvarez

TuTh 9:30am-10:45am 

13437 

Comparative Cultural Studies

CAS 368-Central American Revolutionary Movements

Linda Alvarez

 Fr 11:00am-1:45pm

13438

Social Sciences

CHS 100-Introduction to Chicana/o Culture

Denise Sandoval

TuTh 11:00-12:15pm

TuTh 12:30-1:45pm

13904

13907

Comparative Cultural Studies

CHS 111-The Chicana/o and the Arts

Xilomen Herrera

Th 08:00-09:15am Hybrid

19490

Arts and Humanities

CHS 381-Contemporary chicana Literature

Alicia Estrada

TBA-Online

13408

Arts and Humanities

CTVA 210-Film and TV Aesthetics

Frances Gateward

Fr 11:00am-12:15pm

10606

Arts and Humanities

CTVA 309-Film as Literature

Dianah Wynter

Th 11:00-01:45pm

10292

Arts and Humanities

ENG 208-Creative Writing

Mona Houghton

MoWe 11:00-12:15pm

13277

Arts and Humanities

ENG 208 -Creative Writing

Rick Mitchell

TuTh 11:00-12:15pm

13274

Arts and Humanities

ENG 313-Studies in Popular Culture

Jack Solomon

Mo 04:00-06:45pm

Mo 07:00-09:45pm

13473

13635

Lifelong Learning

ENG 333-Comics and Graphic Novels

Charles Hatfield

TuTh 09:30-10:45am

TuTh 02:00-03:15pm

14041

14273

Arts and Humanities

GWS 100-Introduction to Women's Studies

Ricky Manoff

MoWe 8:00am-9:15am

MoWe 9:30am-10:45am

13603

13604

Comparative Cultural Studies

JOUR 372-Diversity and the Media

Bobbie Eisenstock

Tu 04-06:45pm

10666

Comparative Cultural Studies

MUS 107-Music Today

John Buonamassa

TBA-Online

10005

Arts and Humanities

RS 204-Religion,Logic and the Media

James Findlay

MoWe 11:00-12:15pm

13592

Critical Thinking

 

Evolutionary Thinking (ET)

Course nameInstructorTimeClass #GE Area

ANTH 150-The Human Adventure

Michael Love

Online-TBA

18617

Social Sciences

ANTH 150-The Human Adventure

Matthew Des Lauriers

TuTh 02:00-03:15pm

11682

Social Sciences

ANTH 151-Introduction to Physical Anthrophology

Catherine Haradon

MoWe 9:30am-10:45am

11843

Social Sciences

ANTH 153- Introduction to Archeology

James Snead

TuTh 12:30-01:45pm

11928

Social Sciences

ANTH 212-The Anthropology of Sex

Christina Campbell

MoWe 12:30-01:45pm

11927

Social Sciences

ASTR 152-Elementary Astronomy

Damian Christian

MoWe 09:30-10:45am

15656

Natural Sciences

BIOL 101-General Biology

Haig Kopooshian

TuTh 09:30-10:45am

15716

Natural Sciences

BIOL 106-Biological Principles

Jeanne Robertson

Fr 08:00am-10:45am

15812

Natural Sciences

BIOL 106-Biological Principles

Dawn Vaughn

TuTh 11:00-12:15pm

16725

Natural Sciences

BIOL 106-Biological Principles

Tim Karels

MoWe 11:00-12:15pm

15724

Natural Sciences

RS 100-Introduction to Religious Studies

Claire White

TBA-Online

14251

Arts and Humanities

 

Global Studies (GS)

Course nameInstructorTimeClass #GE Area

ANTH 152-Culture and Human Behavior

Rachel Giraudo

TuTh 12:30-01:45pm

Fr 11:00-01:45pm

11777

18627

Social Sciences

ANTH 222-Visions of the Sacred

Kimberly Kirner

Fr 02:00pm-04:45pm

12179

Arts and Humanities

ANTH 308-Women, Sex Roles and Gender

Suzanne Scheld

Mo 11:00-12:15pm Hybrid

We 11:00-12:15pm Hybrid

11680

11681

Comparative Cultural Studies

ART 112-World Arts: Africa, Oceania and the Americas

Peri Klemm

Sa 08:00-10:45am Online

Fr 12:00-02:45pm Online

11496

11497

Comparative Cultural Studies

ART 114-World Arts: Asia

Meiqiin Wang

MoWe 09:30-10:45am

MoWe 11:00-12:15

Mo 04:00-06:45pm

10616

10617

10615

Arts and Humanities

CAS 311-The Central American Diaspora

Axel Montepeque (TBD)

MoWe 12:30pm-1:45pm

We 4:00pm-06:45pm

13543

14099

Comparative Cultural Studies

CHS 365-Third World Women and the Chicana

Mary Prado

Th 04:00-06:45pm

13405

Comparative Cultural Studies

ENG 313-Studies in Popular Culture

Steven Wexler

Tu 04:00-06:45pm

Th 04:00-06:45pm

13873

14119

Lifelong Learning

GEOG 150-World Geography

Ron Davidson

MoWe 02:00-03:15pm

MoWe 03:30-04:45pm

11741

12518

Social Sciences

GEOG 150-World Geography

TBD

TuThe 8:00am-9:15am

11742

Social Sciences

GEOG 150-World Geography

James Craine

Fr 11:00-01:45pm

12519

Social Sciences

GEOG 326-Geography of Africa

James Craine

TuTh 12:30-01:45pm

11837

Comparative Cultural Studies

HIST 111-World History

Erik Goldner

TuTh 09:00-9:15am

TuTh 09:30-10:45am

18793

18794

Social Sciences

RS 150-World Religions

Mutumbo Nkulu N'sengha

TuTh 11:00-12:15pm

TuTh 02:00-03:15pm

13627

14213

Comparative Cultural Studies

RS 150-World Religions

Kenneth Lee 

MoWe 09:30-10:45am

MoWe 11:00-12:15pm

13441

13442

Comparative Cultural Studies

TH 315-World Drama

Leigh Kennicott

TBD

TBD

Arts and Humanities

 

Principles of Sustainability (PS)

Course nameInstructorTimeClass #GE Area

BIOL 327-Ecology and People

Tim Karels

Fr 11:00-12:15pm

16122

Lifelong Learning

ECON 160-Macroeconomic Principles

Kent Hymel

Fr 11:00-12:15pm

13131

Social Sciences

ENG 306-Report Writing

Amanda Harrison

TBA

13883-Online 

Lifelong Learning

GEOG 108-Earth From Above

Mario Giraldo

TuTh 11:00am-12:15pm

 19270

Critical Thinking

HSCI 132-History of Preventative Medicine

John Schilinger

MoWe 11:00-12:15pm

17396

Social Sciences

POLS 155-American Political Institutions

Kirsty Michaud

TBA-Online

12671

Title V

RTM 251-Recreation and the Natural Environment

Brittany Applen

TBA-Online

18049

Lifelong Learning

URBS 150-Urban Scene

Mintesnot Woldemanuel

MoWe 03:30-04:45pm

18789

Social Sciences

URBS 310-Growth and Sustainable Development of Cities

Henrik Palasani-Minassians

MoWe 11:00-12:15pm

12423

Social Sciences

 

Social Justice (SJ)

Course nameInstructorTimeClass #GE Area

AAS 201-Race,Racism and Critical Thinking

Clement Lai

MoWe 09:30-10:45am

MoWe 11:00-12:15pm

13302

13514

Critical Thinking

AIS 304-American Indian Law and Policy

Karren Baird-Olson

Tu 04:00-06:45pm

13271

Comparative Cultural Studies

BLAW 280-Business Law I

Nanci Carr

MoWe 11:00-12:15pm

12866

Lifelong Learning

BLAW 280BH-Business Law I

Nanci Carr

MoWe 09:30-10:45am

18826

Lifelong Learning

BLAW 280HON-Buiness Law I

Nanci Carr

MoWe 09:30-10:45pm

19499

Lifelong Learning

CAS 102-The Salvadorean Experience

Beatriz Cortes

Tue 4:00pm-6:46pm

13436

Comparative Cultural Studies

CAS 369-Central American Social Movements

TBD

TuTh 11:00am-12:15pm

13505

Social Sciences

CHS 100-Introduction to Chicano Literature

Alicia Estrada

MoWe 09:30-10:45am

MoWe 11:00-12:15pm

TBA-Online

13362

13357

13908

Comparative Cultural Studies

CHS 245-History of the Americas

Citlali Sosa-Riddell

MoWe 12:30-01:45pm

MoWe 02:00-0315pm

13390

13387

Title V

COMS 150-Introduction to Communication Studies

Randi Picarelli

TuTh 02:00-03:15pm

11247

Lifelong Learning

COMS 309-Advanced Public Speaking

Emily Paramonova

MoWe 02:00-03:15pm

10561

Oral Communication

COMS 309-Advanced Public Speaking

Michele Mega

TuTh 09:30-10:45am

11277

Oral Communication

ENGL 311-History of African American Writing

Nathaniel Mills

TuTh 11:00-12:15pm

TuTh 02:00-03:15pm

13308

13309

Comparative Cultural Studies

HIST 161-Survey of Latin American History

Patricia Juarez-Dappe

Fr 11:00-01:45pm

11921

Comparative Cultural Studies

HIST 150-Western Civilization I

Clementine Oliver

MoWe 02:00-03:15pm

11944

Arts and Humanities

HIST 271-US since 1865

Jessica Kim

MoWe 11:00-12:15pm

12420

Title V

HSCI 231-Women and Health

Jan Marquard

We 04:00-06:45pm

TuTh 09:30-10:45am

17819

17260

Lifelong Learning

LING 310-Linguistics and the Law

Christina Scholten

MoWe 12:30-01:45pm

13919

Lifelong Learning

 

Health and Wellness (HW)

Course nameInstructorTimeClass #GE Area

FCS 323-Family and Individual Money Management

Linda Bradley

Tu 4:00pm-6:45pm

TBA

17142

17889-online

Lifelong Learning

HSCI 131-Health and Society

Jan Marquard

TuTh 12:30pm-01:45pm 

18105

Lifelong Learning

HSCI 337-Nutrition and Health

Deborah Forman

Mo 4:00pm-01:45pm

17264

Lifelong Learning

HSCI 345-Public Health Issues

Greta Madjzoob

TuTh 12:30pm-01:45pm

TuTh 9:30am-10:45am 

17419

17456

Social Science

KIN 125A-Fitness for Life

Mary Jo Saricsany

MoWe 9:00am-09:50am

18161

Lifelong Learning