CSUN wordmark

For Students

Paths are special themes that engage with 21st century issues in an interdisciplinary manner. You choose one of the different paths offered in the program based on your personal and intellectual interests. Once you have chosen your path, you must take four lower division GE courses (12 units) and two upper division GE courses (6 units) that are associated with the path. Since these are all GE courses, you will complete the requirements for the path while fulfilling your overall GE requirements without taking any additional units.

Please contact your Academic Advisor for more information on how to become involved with this exciting project.

Spring 2014 Schedule of Courses

Social Justice(SJ)

Course name Instructor Time Class # GE Area
AAS 201- Race, Racism and Critical Thinking Clement Lai TuTh 11:00-12:15 13253 Critical Thinking
BLAW 280- Business Law I Nanci Carr MoWe 11:00-12:15 12788 Lifelong Learning
CAS 102- The Salvadorean Experience Celia Simonds MoWe 2:00-3:15 13213 Comparative Cultural Studies
CAS 369- Central American Social movements Linda Alvarez MoWe 2:00-3:15 13350 Social Sciences
CHS 245- History of the Americas Citlali Sosa-Riddell

TuTh 9:30-10:45

TuTh 11:00-12:15

13573

13329

Title V
CHS 350 Religions and Spiritualities in Chicana/o Lara Medina We 4:00pm-6:45pm 13207 Arts and Humanities
COMS 150- Introduction to Communication Studies Randi Picarelli

TuTh 2:00-3:15

M-W 12:30-1:45

11091

11359

Lifelong Learning
COMS 309- Advanced Public Speaking Michele Mega

TuTh 2:00-3:15

TuTh 12:30-1:45

11214

10907

Oral communication
COMS 356- Intercultural Communication Hengameh Rabizadeh

MoWe 11:00-12:15

MoWe 9:30-10:45

TuTh 8:00-9:15

TuTh 9:30-10:45

TuTh 12:30-1:45

111024

11387

11250

11428

11419

Comparative Cultural Studies
COMS 356- Intercultural Communication Kathryn Sorrels

TuTh 12:30-1:45

Tu 4:00pm-6:45pm

11419

11362

Comparative Cultural Studies
GEOG 107- Introduction to Human Geography Edward Jackiewicz Online-TBA 11839 Social Sciences
HIST 150- Western Civilization I Clementine Oliver TuTh 11:00-12:15 18446 Arts and Humanities
HIST 161- Survey of Latin American History Patricia Juarez-Dappe MoWe 2:00-3:15 11851 Comparative Cultural Studies
HIST 369- History of American Indians John Paul Nuno We 4:00pm-6:45pm 12259 Comparative Cultural Studies
HSCI 231- Women and Health Jan Marquard

TuTh 9:30-10:45

TuTh 11:00-12:15

16670

16671

Lifelong Learning
LING 310- Linguistics and the Law Christina Scholten MoWe 12:30-1:45 13506

Lifelong Learning

PAS 221- Social Enviroment of the African American Marquita Pellerin TuTh 2:00-3:15 18162 Social Sciences

Global Studies(GS)

Course name Instructor Time Class # GE Area
ANTH 152- Culture and Human Behavior Rachel Giraudo

Mo 12:30-1:45- Hybrid

We 12:30-1:45-Hybrid

12224

18100

Social Sciences
ANTH 308-Women Sex Roles and Gender Suzanne Scheld

Tu 12:30-1:45- Hybrid

Th 12:30-1:45- Hybrid

11621

12454

Comparative Cultural Studies
ART 112- World Arts: Africa, Oceania and the Americas

Peri Klemm

TBA-Online

TBA-Online

11314

11304

Comparative Cultural Studies
CAS 311- The Central American Diaspora Axel Montepeque

Fr 11:00-1:45

13215

Comparative Cultural Studies
ENG 313- Studies in Popular Culture Steven Wexler We 4:00pm-6:45pm 13123 Lifelong Learning
GEOG 150- World Geography Ron Davidson

MoWe 3:30pm-4:45pm

MoWe 2:00pm-3:15pm

12278

18358

Social Sciences
GEOG 322- Geography of Latin America Edward Jackiewicz Online-TBA 12365 Comparative Cultural Studies
GEOG 334-Geography of Oceania James Craine MoWe 3:30-4:45 11968 Comparative Cultural Studies
HIST 350- Women's History Miriam Neirick

Mo 4:00pm-6:45pm

We 7:00pm-9:45pm

18933

18934

Social Sciences
PS 225- Elements of International Relations Jennifer De Maio TuTh 9:30-10:45 11834 Social Sciences
RS 150- World Religions Kenneth Lee

TuTh 2:00-3:15

14057

Comparative Cultural Studies
RS 150- World Religions Mutombo Nkulu-N'Sengha

MoWe 9:30-10:45

MoWe 12:30-1:45

13264

13265

Comparative Cultural studies
SOC 333-Chinese Society Victor Shaw TuTh 3:30pm-4:45pm 18493 Comparative Cultural Studies
TH 315-World Drama Leigh Kennicott TuTh 11:00-12:15 11237 Arts and Humanities

Principles of Sustainability(PS)

Course name Instructor Time Class # GE Area
COMS 225- Argumentation Jessica Baty TuTh 11:00-11:50 11087 Critical Thinking
ECON 360-Enviromental Economics

Kent Hymel

MoWe 2:00-3:15

12924

Social Sciences
ENG 306- Report Writing Amanda Harrison Fr 2:00-4:45 Online 14085 Lifelong Learning
GEOG 103- Weather Mario Giraldo MoWe 2:00-3:15 11766 Natural Sciences
HSCI 132- History of Preventative Medicine John Schillinger MoWe 11:00-12:15 16675 Social Sciences
RTM 251- Recreation and the Natural Enviroment Brittany Applen Online-TBA 17491 Lifelong Learning
URBS 310- The Growth and Sustainable Development of Cities

Craig Olwert

Online-TBA

10024

Social Sciences
URBS 310- The Growth and Sustainable Development of Cities Henrik Minassians TuTh 9:30-10:45 10008 Social Sciences
URBS 310- The Growth and Sustainable Development of Cities Kenya Covington

MoWe 8:00-9:15

MoWe 11:00-12:15

Th 7:00pm-9:45pm

10006

10007

17896

Social Sciences
RS 370- Religion and Ecology Amanda Baugh Tu 4:00-6:45 18200 Arts and Humanities

Arts, Media, and Society(AMS)

Course name Instructor Time Class # GE Area
ART 151-Photography as Art Julia Schlosser F 8:00-10:45 11291 Lifelong Learning
CHS 111- The Chicana/o and the Arts Xilomen Herrera W 11:00-12:15 Hybrid 13567 Arts and Humanities
CTVA 210- Film and TV Aesthetics Frances Gateward

Fr 11:00-1:45

Mo 11:00-1:45

10733

11197

Arts and Humanities
CTVA 309- Film as Literature Dianah Wynter Th 11:1:45 10108 Arts and Humanities
JOUR 372- Diversity and the Media Bobbie Eisenstock

TuTh 12:30-1:45

10083

Comparative Cultural studies
MUS 107- Music Today John Buonamassa TBA-Online 18204 Arts and Humanities
RS 204- Religion, Logic and the Media James Findlay MoWe 11:00-12:15 13364 Critical Thinking

Aesthetics and Culture(AC)

Course name Instructor Time Class # GE Area
AAS 321- Asian American Fiction Tomo Hattori Mo-We 12:30-1:45 13233 Arts and Humanities
AIS 301- Popular Culture Kimberley Robertson

M-W 12:30-1:45

Fr 11:00-1:45

13085

13707

Lifelong Learning
CAS 365- Changing Roles of Central American Women Linda Alvarez M-W 12:30-1:45 13452Comparative Cultural Studies
CAS 368- Central American Revolutionary Movements Celia Simonds

Fr 11:00-1:45

13281

Social Sciences
CHS 100-Introduction to Chicana/o Culture Denise M. Sandoval Tu-Th 11:00-12:15 13134 Comparative Cultural Studies
ENG 208- Creative Writing Rick Mitchell Tu-Th 11:00-12:15 13133 Arts and Humanities
ENG 333-Comics and Graphic Novels Charles Hatfield

M-W 9:30-10:45

M-W 12:30-1:45

13122

13860

Arts and Humanities
GWS 100- Introduction to Women's Studies Ricky Jane Manoff

M-W 8:00-9:15

Fr 8:00-10:45

13353

13397

Comparative Cultural studies

Health and Wellness (HW)

Course name Instructor Time Class # GE Area
HSCI 131-Health and Society Jan Marquard Fr 8:00-10:45 17322 Lifelong Learning
HSCI 337-Nutrition and Health Deborah Forman

F 8:00-10:45

Mo 4:00-06:45

17313

17347

Lifelong Learning
HSCI 345-Public Health Issues Gretta Madjzoob

Fr 11:00-1:45

Tu-Th 9:30-10:45

16997

17102

Social Science
FCS 323- Family and Individual Money Management Linda Bradley

Tu 4:00-6:45

17084

Lifelong Learning
KIN 125A-Fitness for Life Mary Jo Sariscsany T-TH 11:00-11:50 18652 Lifelong Learning